wordpress logoJak už sem psal v předchozím příspěvku, používám jeden z nejlepších redakčních systémů WordPress a tady je několik prvních postřehů.


První krok – WYSIWYG editor

FCKeditor

Aby se tento redakční systém dal rozumně používat je potřeba něco udělat s vestavěným „ořezaným“ TinyMce WYSIWYG editorem. Problém není editor samotný ale jeho ořezaná verze která nenabízí potřebný komfort a funkce.

Proto je ideální jej nahradit FCKeditorem resp. jeho pluginem pro WordPress. Z osobní zkušenosti bych nedoporučil poslední verzi ale starší v2.2.

Ukázky editorů

FCKeditor v režimu "WYSIWYG" FCKeditor v režimu "zdroj"
FCKeditor v režimu „WYSIWYG“ FCKeditor v režimu „zdroj“
TinyMCE v režimu "editor" TinyMCE v režimu "HTML"
TinyMCE v režimu „editor“ TinyMCE v režimu „HTML“

Na screeshotech je vidět rozdíl ve funkcích. V FCKeditoru lze vytvářet v režimu WYSIWYG oproti vestavěnému TinyMCE např. tabulky, tlačítka, textová pole, zaškrtávací políčka, přepínače atd., což se jistě hodí. V zobrazení zdroje FCKeditor zobrazuje HTML oproti TinyMCE kompletně. Oba editory jsou v češtině.

Úprava FCKeditoru pro správné kódování češtiny

Tento editor je v základu nastaven tak, že převádí v HTML kódu některá písmena s diakritikou (např. ý, ó atp.) na entity, což není úplně standardní a některým vyhledávačům by takovýto text v HTML nemusel chutnat. Proto stačí drobná úprava v souboru „složka pluginu“\fckeditor\fckconfig.js

U této položky změníme hodnotu z původní „true“ na „false“ a máme hotovo.

TinyMCE Advanced

Pokud přece jen preferujete TinyMCE editor, ale chcete jej mít v plné verzi, tak si stáhněte plugin TinyMCE Advanced. V nastavení pluginu si pak přidáte a uspořádáte tlačítka podle potřeby. Také doporučuji v nastavení zatrhnout položku „Stop removing the <p> and <br/> tags when saving and show them in the HTML editor“ a editor již nebude automaticky mazat řádkové zlomy, a bude v záložce HTML zobrazovat příslušné tagy.

Plugin je ale v angličtině, tzn. že nové funkce v editoru jsou anglicky a ty původní jsou v češtině. Připravil jsem proto pro vás verzi pluginu s implementovanou češtinou.

TinyMCE Advanced WordPress plugin 3.2.7. cs


TinyMCE Advanced
TinyMCE Advanced
„Stop removing the

and
tags when saving and show them in the HTML editor“