Jistě mnozí z nás, hned po rozbalení a zapnutí nového LCD, zkoumají display, zda neobjeví vadný pixel nebo subpixel. Toto jsem kdysi udělal po koupi LCD Fujitsu – Siemens P19-2 i já a samozřejmě jsem „při mém štěstí“ dva vadné subpixely našel. Ještě před výměnou za nový jsem tyto subpixely vyfotil a zde je několik postřehů.

Schéma pixelu S-PVA

Fotografie vadných subpixelů technologie S-PVA


Vadný modrý subpixel:

na modrém pozadí na bílém pozadí
Vadný modrý subpixel na modrém pozadí Vadný modrý subpixel na bílém pozadí


Vadný zelený subpixel:

zeleném pozadí bílém pozadí
Vadný zelený subpixel na zeleném pozadí Vadný zelený subpixel na bílém pozadí

Vadné pixely nebo subpixely u technologie S-PVA můžou být pouze zhaslé. U tohoto LCD panelu mají pixely zvláštní tvar jakési „šipky“, který je použit zřejmě kvůli zjemnění textu a grafiky na obrazovce s docela velkou bodovou roztečí, která je stejná jako u všech 19″ LCD s rozlišením SXGA (1280×1024) a to 0,294mm.

Jak nejlépe vadný bod najít?

Vtip je v tom (jak je zřejmé z fotografií) hledat vadné body na tom správném pozadí. Vadný subpixel je nejlépe vidět na pozadí barvy kterou měl původně mít, protože subpixely ostatních dvou barev jsou zhaslé a my vidíme černou tečku o velikosti přes 1,5px. To znamená že vadný červený subpixel hledejme na červeném pozadí, zelený na zeleném a modrý na modrém. Díky tomuto postupu je vadný bod velice dobře vidět, ale samozřejmě kapesník na smetání zrnek prachu určitě doporučím.

Nokia monitor test

Jako testovací program lze použít jakýkoliv tester monitoru který dokáže zobrazit RGB barvy, já jsem použil Nokia Monitor Test.

Přeji vám hodně štěstí při koupi nového LCD panelu.

Nokia Monitor Test ke stažení.