Apache logoMít vlastní webový server na localhostu ve Windows jistě není k zahození, zvlášť pokud se nemusí instalovat a je v portable (přenositelné) verzi. Může mít využití zejména pro webdesignéry, php programátory nebo různé testery.

Mám odzkoušené dvě implementace WAMP (Windows, Apache, MySQL, PHP) platformy a to ERFAN Server a Uniform Server, z nichž oba mají vloženou podporu skriptovacího jazyka PERL.

ERFAN Server

ERFAN ServerTento server je už postaršího data – jeho poslední verze 1.10 byla vydaná v červenci 2006. PHP je ve verzi 5.1.1, Apache 2.0, PERL 5.8.3, MySQL 4.0.12 a phpMyAdmin ve verzi 2.6.4-pl4 s češtinou.

Tento server nemá žádné konfigurační rozhraní. Spouští a vypíná se dávkovými .bat soubory start.bat a stop.bat.

Výchozí uživatel MySQL databáze je nastaven root a heslo je 1234. Pokud heslo nebo uživatele MySQL databáze změníme, je potřeba tuto změnu zapsat do dávkového souboru stop.bat.

Tento server má tu zvláštnost, že při spuštění vytváří nový virtuální disk (w) z kterého potom běží celá aplikace. Velikost celého rozbaleného balíku je necelých 30MB.

phpMyAdmin v ERFAN  Serveru


Uniform Server

Uniform ServerNa rozdíl od předchozího serveru, je tento aktivně vyvíjen a nyní je ke stažení verze 5.5. Disponuje PHP ve verzi 5.3.1, Apache 2.2, PERL 5.10, MySQL 5.1.41-community a phpMyAdmin ve verzi 3.2.4 pouze v angličtině. Je možné také nainstalovat řadu pluginů, např. Zend Optimizer, Tomcat, FTP server nebo podporu staršího PHP 4.

Výchozí uživatel MySQL databáze je nastaven root a heslo je také root.
UniServer disponuje pokročilým konfiguračním (webovým) rozhraním. Server se spustí programem start.exe a poté se v systémové liště objeví tray ikona, na kterou když klikneme, tak vyskočí přehledný ovládací panel. Velikost rozbalené aplikace je 43MB.

Uniform Server - ovládací panel

Uniform Server - konfigurační rozhraní

phpMyAdmin v Uniform Serveru

Shrnutí

Oba WAMP servery jsou skvělé, pokud chcete víc funkcí a podporu různých pluginů, jistě sáhnete po Uniform Serveru, když máte rádi jednoduchost a funkčnost bude tím pravým ERFAN Server. Jak ERFAN Server tak Uniform Server jsou vyvíjeny jako open source. ERFAN Server s licencí GNU/GPL a Uniform Server jako CC. Oba jsou ke stažení na stránkách SourceForge.net.

ERFAN Server ke stažení.

Uniform Server ke stažení a domovská stránka.